Zeebrugge je prímorské letovisko na flámskom pobreží. Vďaka svojim hlbokým vodám a pozícii je zároveň najdôležitejším nákladným a osobným prístavom Belgicka.
Od svetoznámej destinácie Bruggy je Zeebrugge vzdialené iba 17 km, od historického mesta Ghent 50 km a iba 100 km od Bruselu a Antwerp.
Očarujúce historické mestečko Bruggy, pretkané sieťou kanálov na rieke Reie, je zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Mesto si zachovalo svoj stredoveký ráz a architektúru a nachádza sa tu veľké množstvo gotických stavieb.
Sezóna a plavby v Zeebrugge
Zeebrugge má mierne morské podnebie s relatívne miernymi zimami a pomerne chladnými letami. Kvôli teplému Golfskému prúdu z Atlantického oceánu sú tu teploty mora o niečo vyššie než sú priemerné teploty Severného mora. Pravdepodobnosť zrážok je najmenšia na jar.
V Zeebrugge sa lode zastavujú počas celého roka a je aj naloďovacím prístavom pre plavby po Severozápadnej Európe, najmä pre čoraz populárnejší okruh Southampton, Rotterdam, Zeebrugge, Hamburg, Le Havre.
Čo vidieť v Zeebrugge a Blankenberge
Zeebrugge: nekonečná široká pláž, starý rybársky prístav so svojráznou atmosférou, autentické rybárske kaviarne, kde k pollitru piva podávajú krevety, elegantné reštaurácie a štýlové brasserie s kvalitnou gastronomickou ponukou pre každý rozpočet.
Zeebrugge tiež ponúka všetky druhy atrakcií a zaujímavých miest, ako je námorná zážitková lokalita Seafront, prístavné plavby osobnou loďou Zephira, návštevy prístavu so sprievodcom autobusom a loďou alebo prechádzky prírodnou rezerváciou De Fonteintjes.
Blankenberge je obľúbené prímorské letovisko so širokou plážou a mólom v štýle Art Deco, ktoré bolo postavené v roku 1933. Mimo hlavnej letnej sezóny je to ospalé mestečko, ktoré ponúka iba málo možností: akvárium Sea Life, múzeum Zuivelmuseum s výstavou o výrobe syra a mliečnych výrobkov, kasíno, prechádzku po móle.
Čo vidieť v Brugách
Ako sa tam dostanete: Regionálny vlak Zeebrugge-Brugy raz za hodinu (jedna cesta trvá 20 min) a Blankenberge-Brugy každú polhodinu (jedna cesta trvá 13 min). Väčšina lodných spoločností ponúka transfer k železničnej stanici v Blankenberge alebo k nej môžete ísť pobrežnou električkou. Stanica v Bruggách je vzdialená od centra asi 1 km.
Autobusom priamo zo Zeebrugge terminál trajektov.
Najväčšou atrakciou prestávky v meste Bruggy je jednoducho prechádzanie jeho krásnymi starými uličkami, obdivovanie stredovekých sídiel, umeleckých galérií a lákavých obchodov s čokoládou. Ochutnajte niektoré miestne špeciality alebo si posedte pri silnej káve či miestnych pivách. Objavte mesto aj z inej perspektívy - doprajte si hodinovú plavbu po jeho malebných kanáloch
Belfort: 83 m zvonica z 13. stor. je symbolom mesta. Na jej vrch vedie 366 schodov a ponúka krásny výhľad na centrum a okolie.
námestie Burg: s majstrovkou architektúrou, okrem iného gotická radnica zo 14. stor. s murálmi od maliara Albrechta De Vriendt.
Námestie Grote Markt s trhoviskom.
Heilig-Bloedbasiliek (Bazilika Svätej krvi) s relikviou Svätej krvi (ampulky s látkou zafarbenou krvou Ježiša Krista) zakomponovanou vo veľkom oltári z bieleho mramoru a zlata..
Kostol Panny Márie zo stredoveku, kde sa nachádza slávna Michelangelova socha Madony s dieťaťom.
Katedrála Sint-Salvator: Katedrála v Bruggách pochádza z 10. storočia a vyzerá takmer tak, ako keď bola postavená.
Jeruzalemkerk: Jeruzalemský kostol z 15. storočia, v ktorom sa nachádza aj múzeum.
Groeningemuseum: s najvýznamnejšou zbierkou umenia v krajine.
Hospitaalmuseum - Nemocnica svätého Jána z roku 1188 bol nemocnicou pre pútnikov fungujúcou od 9. do 19. st.
Najobľúbenejšie exkurzie v Zeebrugge
- Prehliadka Brúg a plavba po jeho kanáloch
- Brusel, hlavné mesto Belgicka
- Stredoveký Ghent
- Belgické pivá a čokoláda
Naše tipy
Jazyk: flámčina (flámska holandčina). Bežne sa dohovoríte po francúzsky, nemecky a anglicky.
Mena: eur (EUR)
Nákupy a suvenýry: pralinky a truffle (belgická čokoláda je považovaná za najlepšiu na svete), vianočné dekorácie a ozdoby predávané celoročne v špecializovaných obchodoch, svetoznáme belgické syry a pivá, jemné čipky s tradíciou výroby od 16. stor., karamelky babelutte, sušienky kletskoppen a dúhové lízatká, ručne tkané tapisérie zobrazujúce staré mestské scény, kvety a pastorálie, komiklsy a suvenéry spojené so sériou Tintinove dobrodružstvá, starožitnosti ako nábytok, sklo a keramika.
V štvrti Sint-Anna nájdete butiky s jemné vyšívanými čipkami, množstvo čokoládovní, 2 miestne pivovary otvorené aj na prehliadky a desiatky obchodov so starožitnosťami.
Otváracie hodiny: Väčšina obchodov je otvorená od pondelka do soboty, od 10:00 do 18:00 /18:30. V Bruggách sú mnohé špecializované predajne otvorené aj v nedeľu. A prvú nedeľu v mesiaci, od 13.00 hod. do 18.00 hod. (okrem štátnych sviatkov) sa k nim pripája množstvo ďalších obchodov. Kaviarne a reštaurácie nemajú pevnú zatváraciu dobu. Niekedy zostanú otvorené do skorých ranných hodín a iné dni zatvoria skôr: všetko závisí od počtu zákazníkov.
Gastronómia: miestna kuchyňa je ovplynená nemeckou, francúzskou a holandskou. Je známá pre svoju čokoládu, pivo, hranolky a vafle. Medzi používané ingrediencie patria zamiaky, pór, šparľa, maslo a syry, mäso, ryby, mušle a krevety. Moules - varené mušle s omáčkou, ryby (slede, úhory a sardinky) pripravované na rôzny spôsob, výborné belgické hranolky, polievka Waterzooi y kuracím alebo rybieho mäsom, zeleninou a bylinkami, výborné rybie polievky, Carbonade flamande - dusené hovädzie mäso v hnedej omáčke, Chicons au gratin - zapečená čakanka obalená v šunke, Boudin alebo bloedworst - klobása z mäsa, chleba a krvi.
Zaujímavosť: hranaté bruselské vafle sú tenké a chrumkavé, ale nadýchané a veľké. Lutyšské vafle sú menšie, okrúhle, tuhšie a hutnejšie. Stroopwafels sú skutočne tenučké a jedia sa ako dva plátky, za tepla zlepené sladkou náplňou, ako sirup, trstinový cukor, škorica a maslo.
Prístavný terminál
Terminál v budove ABC-Tower ponúka rôzne služby vrátane prepravných pultov, obchodu so suvenírmi a suvenírmi, verejných toaliet a bezpečnostnej kontroly, cez ktorú prejdete pri návrate na loď.
V Zeebrugge kotvia výletné lode pri móle Leopold II, alebo Albert II, obe v západnom prístave, asi 2 km (30 min pešo) od najbližšej vlakovej a autobusovej stanice. K terminálu premáva od lode bezplatný shuttle.
Pobrežná električka spája Zeebrugge s s ďalšími pobrežnými mestami, vrátane Blankenberge, Knokke, Ostende a De Haan. K železničnej stanici Blankenberge trvá cesta 12 minút. Pred nástupom do električky musíte mať lístok (lístky predávajú v obchode pri zastávke alebo za príplatok u vodiča).
Images by Roberto Enrique Rosales Alvarado (Pixabay).